קרן המעשרות – הדרך המהודרת להפרשת תרומות ומעשרות

 

קרן המעשרות של בית המדרש להלכה בהתישבות מאפשרת לכל אדם לחלל את המעשר שני על פרוטה באופן פשוט ע"י אמירת נוסח הפרשת תרומות ומעשרות המקובל

הבחירה של גדולי ישראל

​קרן המעשרות של בית המדרש הגבוה להלכה בהתיישבות הינה הוותיקה ביותר בישראל.
הקרן ​הוקמה לפני כ​ארבעים שנה ​​בעצה ובהכוונה של מרנן, גדולי ישראל זצ"ל שהיו מעורים בכל פרט ופרט על מנת שלא יהיה שום חשש ומכשול​ חלילה.
רבים בחרו להיות מנויים על הקרן בהכירם את ההקפדה היתירה על ההלכות השונות.

לצאת ידי חובת כל הפוסקים

לקרן המעשרות נסיון רב ובראשה עומד הגאון, הרב יוסף אפרתי שליט"א, מגדולי הדור,
שידיו רב לו בסדר זרעים ובפרט בהלכות תרומות ומעשרות.
מנויי הקרן יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי ייצאו ידי שיטת כל הפוסקים, שכן כל פרט ופרט מחושב על מנת לצאת מכל הספקות.

מענה הלכתי למנויים

קרן המעשרות מלווה לאורך שעות היממה ברבנים- מורי הוראה הנותנים מענה מיידי והסבר מפורט לכל מנויי הקרן הפונים אליהם. מנויי הקרן יודעים כי תמיד יינתן להם המענה הראוי שיספק להם ביטחון בבואם לרכוש תוצרת חקלאית בשווקים או לאכול ממנה בהיתר בביתם.

באמצעות הצטרפות כמנוי לקרן המעשרות יכול כל אדם לבצע את הפרשת התרומות והמעשרות באופן פשוט וקל. להורדת טופס הצטרפות לקרן המעשרות לחץ כאן
להורדת טופס הצטרפות באנגלית לחץ כאן

 

 

 


תוקף תחילת המנוי למנויים חדשים מבוקר למחרת התשלום!

 

 

סדר הפרשת תרומות ומעשרות בימינו היא מצווה חשובה המהולה בכאב רב. אין ספק שמערכת תרומות ומעשרות כפי שניתנה למשה מסיני וכפי שנהגה בזמן הבית הייתה מצוה חשובה אשר עיצבה במידה רבה הן את המשק והן את המעמד הלומד, קרי – שבט לוי, תלמידי החכמים.התרומות והמעשרות היוו גם משענת כלכלית של המעמד הלומד: שבט לוי זכה בעשירית מכלל היבול השנתי אשר ניתן לו על ידי החקלאים. מפעל המעשרות היה מעין מערכת מיסוי אשר מטרתה הייתה להבטיח שבחברה הישראלית יישמר מקומו הבטוח של תלמידי החכמים והוגי בתורה, שבט לוי אשר תפקידו היה "יוֹרוּ מִשְׁפָּטֶיךָ לְיַעֲקֹב וְתוֹרָתְךָ לְיִשְׂרָאֵל" (דברים לג י) שבט לוי אשר היה מפוזר בארבעים ושמונה ערים לאורכה ולרוחבה של ישראל, אך לא זכה בנחלה חקלאית, שכן הוא הקדיש את חייו לחיי הרוח, לימוד תורה ועבודת הקודש בבית המקדש.

מפעל המעשרות היה החיבור של החקלאי לעבודת הקודש.

משמעות מצוות תרומות ומעשרות בזמנינו

גם היום, כאשר סדר הפרשת תרומות ומעשרות אינו בא לידי ביטוי בתוצאה הסופית שלו, מהסיבה הפשוטה שאין בידינו מידע מדויק לגבי הייחוס של הכהנים והלויים, חשוב לזכור שמצות תרומות ומעשרות נותרה במעמדה. תרומות ומעשרות אלו מצוות מובהקות התלויות בארץ, ואשר סגולתן הרוחנית להתחבר לעבודה הרוחנית גלומה בהן.

זו הסיבה שגדולי ישראל בדור האחרון, הדור ששב לארץ הקודש וזכה לקיים בה מחדש את קיום המצוות, טרחו ועמלו על מנת לכונן את מצוות תרומות ומעשרות על מקומה ההלכתי המדויק והראוי. סדר הפרשת תרומות ומעשרות הפך להיות לכלי חובה בכיסו של כל יהודי תושבת ארץ הקודש, וקיום ההפרשה, כמו גם ידיעת ההלכות הסובבות אותה, נפוץ מדן ועד באר שבע. (יהיו שיאמרו: ממטולה ועד אילת, אולם זה כבר שייך לגבולותיה המדויקים של ארץ ישראל המקראית, ואנו לא נספיק לדון בנושא עקרוני ורב השלכות זה במאמר קצר…)

סדר הפרשת תרומות ומעשרות: כלי חובה לשומר הכשרות

לדעת הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, ועימו רבים מגדולי ישראל, בכל פעם שאנו צורכים את יבול ארץ ישראל, ראוי להפריש תרומות ומעשרות פעם נוספת, גם אם קנינו במקום המפוקח באמצעות משגיחי כשרות מוכרים. כמובן, אין אנו מברכים ברכת תרומות ומעשרות על הפרשה זו, שכן מקורה הוא רק בספק.

לכך חשוב להוסיף כי בפעמים רבות אנו עשויים לצרוך אכילת פירות וירקות ללא השגחה כלל, כמו למשל בחצר או בגינה פרטית, כאשר אנו מבצעים קטיף בכרם או בפרדס וכדומה. במקרים מעין אלו, פעמים שהחובה להפריש היא מן התורה. סדר הפרשת תרומה ומעשר פירות ניתן להדפסה או להורדה חינם כאן באתר.

אולם יש רק דבר אחד שאותו לא ניתן לעשות באמצעות נוסח ההפרשה: חילול מעשר שני. במקור, מעשר שני היה נאכל בירושלים. אלא שכיום לא ניתן לאכול אותו בטהרה ולכן יש לחלל אותו על מטבע כסף, ולא כל מטבע כסף. בית המדרש להלכה בהתיישבות מספק גם שירות זה בנגישות ובקלות.

על מנת לקיים בקלות ומהבית את סדר הפרשת תרומות ומעשרות תוכלו ליצור עימנו קשר כאן ונעניק לכם את מלוא השירותים. הידע הנחוץ.

קרן המעשרות של בית המדרש להלכה בהתישבות מאפשרת לכל אדם לחלל את המעשר שני על פרוטה באופן פשוט ע"י אמירת נוסח ההפרשת תרומות ומעשרות המקובל. פעולת חילול המעשר השני עלולה להיות מורכבת מאוד לאדם מן המניין ואף לתלמידי חכמים כאשר היא מבוצעת באופן עצמאי משום שהיא דורשת חילול על פרוטה ולעיתים, אף, על פרוטה חמורה תוך ביצוע מעקב קפדני אחר "יתרת" הפרוטה לאחר כל חילול. בשנות ביעור המעשר יש לאבד את המטבע ולזכור לייחד מטבע נוסף במקומו– גם כאן עלול אדם מן המניין להיכשל ח"ו. באמצעות הצטרפות כמנוי לקרן המעשרות יכול כל אדם להפריש מעשר פירות למשל, ולבצע את הפרשת התרומות והמעשרות באופן פשוט וקל. כל שעליו לעשות הוא לומר את נוסח הפרשת תרומות ומעשרות כולל נוסח החילול ללא צורך בביצוע מעקב אחר מטבע משלו. בית המדרש, באמצעות קרן המעשרות, מעמיד לרשות כל מנוי מטבעות שעליהן מתבצע החילול עם אמירת נוסח החילול בבית. הקרן מנוהלת ע"י הגאון הרב רייכנברג שליט"א ודואגת עבור המנויים לביעור המטבעות, להעמדת מטבעות בכמות מתאימה ועוד.

באמצעות הצטרפות כמנוי למפעל המעשרות שלנו (קרן המעשרות) יכול כל אדם לבצע הפרשת התרומות והמעשרות באופן פשוט וקל ולבצע את ' סדר תרומות ומעשרות' הכולל ברכת תרומות ומעשרות, נוסח הפרשת תרומות ומעשרות ונוסח החילול וזאת ללא צורך בביצוע מעקב אחר מטבע משלו.

הקשר שלי לתרומות ומעשרות

על פי דעת מרן הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל ורבים מגדולי ישראל ראוי אדם לכתחילה להפריש תרומות ומעשרות מתוצרת שרכש על אף שנרכשה ממקום המושגח ע"י ועדה מוכרת. בעת אמירת נוסח הפרשת תרומות ומעשרות מתבצעת בפועל "ההפרשה" של התרומה, המעשר הראשון, תרומת המעשר והמעשר השני (בשנים א', ב', ד', ה') או המעשר העני (שנים ג', ו'). היות ובימינו לא ניתן לאכול את המעשר השני בטהרה בירושלים יש לחללו על פרוטה (ובמקרים מסויימים על פרוטה חמורה). והיאך ידע אדם אילו מן הפירות הינם מתוצרת שמקורה בשנה ב', למשל, והלא בימינו ניתן לשמור פירות לאורך זמן בקירור? מתוך כך נפסק שמחמת הספק נחלל את המעשר השני בכל שנה ושנה ולא רק בשנות המעשר השני. נמצא שעל כל אחד מוטלת החובה לחלל את המעשר השני בכל שנה ושנה. היות ופעולה זו אינה כה פשוטה, הדרך הנוחה ביותר לבצעה הינה באמצעות רכישת מנוי בקרן המעשרות של בית המדרש להלכה בהתיישבות המבצע את הפעולה עבור מנוייו (לאחר אמירת נוסח ההפרשה).

נוסח הפרשת תרומות ומעשרות למנויי הקרן

להורדה –

נוסח באנגלית / נוסח בעברית

הוראות למנויים בקרן

כיצד פועלת קרן המעשרות?

אין צורך במטבע פרטית למנויי קרן המעשרות (מפעל המעשרות שע"י בית המדרש), שכן, כל המטבעות שייכות לממונה על קרן המעשרות.

הממונה מחזיק ברשותו כמות גדולה של מטבעות והוא כבעלים על המטבעות נותן רשות לחברים הרשומים בקרן  המעשרות לחלל את המעשר שני שלהם או את הרבעי על מטבעותיו וגם ממנה אותם שליחים שלו לחלל מעשר שני ורבעי על מטבעותיו שבקרן.

כמות  המטבעות המחושבת לכל משפחה היא כ- 18 פרוטות ליום [כמות זו היא הרבה מעבר למספר החילולים הצפויים]. הנצרך ליותר מכמות זו יש לו ליידע את הממונה על קרן המעשרות כדי שייחד לו מטבעות לפי הצורך.

בכל יום מחלל הממונה על קרן המעשרות את קדושת המעשר שני והרבעי שהכניסו במטבעותיו על מטבע קטנה ובכך הוא מפנה את המטבעות לחילולים נוספים. המטבע הקטנה מונחת במקום שמור עד לזמן ביעור המעשרות.
איך מחללים?
יש להקפיד לומר את ברכת הפדיון ולאחריה את נוסח החילולנוסח החילול של חברי הקרן, הארוך או הקצר.

מי רשאי לחלל?

המנוי הוא משפחתי וכולל את ההורים וילדיהם הגדולים עד חתונתם.
בן או בת של מנוי שהתחתנו רשאים להמשיך לחלל עד חודש מחתונתם.
אין רשות למנוי לחלל עבור מי שאינו מנוי למעט פעם אחת בחודשיים.
בשום מקרה אין למנוי רשות לאפשר למישהו אחר לחלל.

כאשר מנוי מתארח או משתתף באירוע, הוא רשאי לחלל את כל מע"ש והרבעי שבאותו מקום.

הסבר על קרן המעשרות בשפת האנגלית

קרן המעשרות – אנגלית

מצגת המחשה להפרשת תרומות ומעשרות

מצגת להמחשת מצות תרומות ומעשרות

שנת תשע"ח - שנת מעשר עני

שנת תשע"ח

שהיא השנה השלישית אחרי שנת שמיטה היא שנת מעשר עני

קיץ תשע"ז

שנת תשע"ז

שהיא השנה השניה אחרי שנת השמיטה היא שנת מעשר שני

דף מידע קיץ תשעז להורדה

חורף תשע"ז

שנת תשע"ז היא שנת מעשר שני

(השנה השניה למנין שנות השמיטה)

לירקות וקטניות החלה השנה בא' בתשרי, לפירות האילן השנה מתחילה בט"ו בשבט.

גם שנת תשע"ו היתה שנת מעשר שני, אעפ"כ פעמים שצריך לדעת מה שייך לשנת תשע"ו ומה לשנת תשע"ז.

הדין הוא שאי אפשר לעשר (להפריש תרומות מעשרות) מגידולי שנה אחת על גידולי שנה אחרת.

להורדה –

דף מידע חורף תשע"ז

קיץ תשע"ו

להורדה –

דף מידע קיץ תשעו

חורף תשע"ו

בפרוס שנת תשע"ו נכנסנו לשנה חדשה שחייבים להפריש בה תרומות ומעשרות. החיוב הוא כמו כל השנים, תרומה גדולה, מעשר ראשון תרומת מעשר, ושנה זו היא שנת מעשר שני. כבר הזכרנו פעמים רבות שענין החילול של מעשר שני עלול ליצור קושי לאנשים רבים שאין ברשותם פרוטה חמורה או לאלו המתקשים בשמירת המטבע ואינם יודעים מה לעשות בה, על כן אנו ממליצים למנויים שהפסיקו את המנוי בשנת השמיטה או לאלה המתלבטים עדיין – לטובתכם הצטרפו להיות מנויים בקרן המעשרות.

להורדה –

דף מידע חורף תשעו 

דף מידע קיץ תשע"ו

דף מידע קיץ תשעו

אם ברצונך להצטרף ולהימנות או לחדש את החברות בקרן המעשרות, אפשר ליצור איתנו קשר בטלפון 02-6488888 או להשאיר כאן את הפרטים ואנו ניצור איתך קשר בהקדם.

אם ברצונך לברר על מועד סיום חברותך בקרן המעשרות נא להשאיר פרטים כנ"ל.