אודות בית המדרש

בית המדרש הגבוה להלכה בהתיישבות – "אמונת אי"ש", הינו מכון מחקר תורני-מדעי ייחודי בתחום המצוות התלויות בארץ. המכון נוסד על ידי הגאון הרב קלמן כהנא זצ"ל, ששימש כרב בקיבוץ החקלאי 'חפץ חיים' והיה מתלמידיו המובהקים של החזון איש זי"ע. כיום עומד בראשו תלמידו המובהק, הגאון הרב יוסף אפרתי שליט"א, מתלמידיו המובהקים של פוסק הדור, הגאון הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל. בית המדרש שם לו למטרה להעלות על נס את לימוד המצוות התלויות בארץ בקרב הציבור בישראל ובעולם. הקשר המיוחד של העם היהודי לארצו מתבטא בתפילות, געגועים המועברים מאב לבן ואינספור סיפורים על דמויות מופת שהותירו הכל מאחור ופעלו לעלות לארץ ישראל. התורה עצמה מייחדת מצוות המבטאות את אותו חיבור מופלא בין עם ישראל לארצו ואת חיבתו של הקדוש ברוך הוא אליה. מצוות אלו מכונות: "מצוות התלויות בארץ". בדורות האחרונים זכינו לשוב לארצנו וליישב את אדמתה. המצוות התלויות בארץ כמו קמו לתחייה ועלינו מוטלת החובה והזכות ליישמן וללמדן לעצמנו ולדורות הבאים.
בית המדרש הגבוה להלכה בהתיישבות פועל רבות בתחום זה.

בית המדרש שם לו למטרה להעלות על נס את לימוד מצוות התלויות בארץ בקרב הציבור בארץ ישראל ובעולם 

תחומי העשיה

בית המדרש ו'כוללים' לאברכים

בבית המדרש להלכה בהתיישבות הממוקם בפאתי שכונת הר נוף בירושלים שוקדים תלמידי חכמים בשעות היום והלילה על לימוד בעיון של הלכות המצוות התלויות בארץ. בנוסף לבית המדרש המרכזי פועלים בתי מדרש נוספים ('כוללים') בכל רחבי הארץ.

בראש בית המדרש עומד הגאון הרב יוסף אפרתי שליט"א, מתלמידיו המובהקים של מרן הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל. בהכוונתו מצמיח בית המדרש תלמידי חכמים שידם רב להם בהלכות התלויות בארץ. אלו פועלים במסגרות שונות המעמיקות את הקשר של הציבור עם תחום חשוב זה. הלימוד המעמיק והידע הרב שנצבר בבית המדרש הם שתרמו להבאתו לקדמת הבמה ההלכתית בנושא ארץ ישראל ומצוותיה.

הוצאה לאור

על יד בית המדרש פועלת הוצאה לאור של כתבי עת תורניים וספרות הלכתית ענפה בנושא ארץ ישראל ומצוותיה. אנו מוציאים לאור ספרים במהדורות מוגהות ומהודרות במטרה לעודד את לימוד הנושא בבתי המדרשות בארץ ובעולם בבחינת תורה נאה בכלי נאה. הוצאת הספרים נועדה, בין היתר, לתת ביטוי משמעותי לתחום המצוות התלויות בארץ שמעטים הם שלומדים אותו באופן שיטתי ומעמיק בעולם התורני. המהדורות מאירות העיניים לצד הפירושים המשולבים בהן קנו מקום של כבוד בקרב לומדי התורה בעולם הישיבות.

מרכז מידע עולמי ובית הוראה ע"ש הרב רוזנברג זצ"ל

בבית המדרש פועל בית הוראה בנושא המצוות התלויות בארץ לאורך שעות היממה בכדי לספק מענה בישראל ובחו"ל. רבני בית ההוראה נותנים מענה לאלפי פונים, ביניהם: תלמידי חכמים המבקשים לעיין במקורות ההלכות, אנשי חינוך המעוניינים לקבל ייעוץ לצורך לימוד הנושא, חקלאים הנדרשים להכוונה בעת עבודת השדה ועוד. גם משקי בית פרטיים הפונים בשאלות של הלכה למעשה בחיי היום-יום פונים אלינו לקבלת מענה ואנו פועלים במרץ להשיב על שאלותיהם.

מרכז חינוכי

על מנת להנחיל את ערכי המצוות התלויות בארץ ואת הלכותיהן לתלמידי מערכת החינוך, הוקם בבית המדרש מרכז חינוכי פורץ דרך – "אמונת ארץ".

המרכז הינו מרכז למידה חווייתי שכולל אגפים שונים – בכל אחד מהם ניתן ביטוי למצווה אחרת: תרומות ומעשרות, שמיטה, כלאיים ועוד. הביקור במרכז משלב למידה מעמיקה מתוך הנאה רבה ושימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים.

בנוסף, עמל צוות אגף החינוך על פיתוח ועל הפעלת תכניות חינוכיות נוספות שמועברות הן במרכז הלמידה והן בבתי הספר. בין אלו ניתן למנות את תכנית 'ארץ חמדה' – סדרת שיעורים בלמידה מרחוק המועברת לאורך השנה בבתי ספר ברחבי העולם, מערכי לימוד לתלמידים ולמורים, מגוון סיורים לימודיים המשלבים מפגש עם השטח החקלאי ואף עם חקלאים ועוד.

פרסומים לציבור הרחב

כדי לעודד את העיסוק בלימוד הלכות המצוות התלויות בארץ מוציא בית המדרש עדכונים בערוצים שונים לציבור הרחב. אלו עוסקים בחידושים בתחום החקלאות, הנחיות לבעלי מקצוע ולבעלי גינות פרטיות, שאלות ותשובות בנושאים הלכתיים שונים ועוד. בנוסף למידע המודפס, הוקם על ידינו אתר אינטרנט ייעודי, עשיר במידע הלכתי ובשיעורים לצפייה ולהאזנה. צוות הרבנים ממשיך לעמול כל העת על פרסומים שונים בנושא המצוות התלויות בארץ עבור אנשי מקצוע ובעלי בתים כאחד.